Szczupłe zarządzanie staje się coraz popularniejsze i coraz więcej przedsiębiorstw przekonuje się o zaletach ich wdrożenia. Jednym z narzędzi Lean Manufacturing jest Kanban. Czym jest Kanban? Do czego używamy tablicy Kanban?
Geneza metody Kanban
Korzenie systemu Kanban sięgają jak przy większości narzędzi Lean Japonii lat 40. Zasady Kanban zostały opracowane na potrzeby systemu produkcyjnego Toyoty. Jak większość metodologii Lean, system Kanban służy do eliminacji marnotrawstwa w zarządzaniu procesami pracy. Pozwala to efektywnie prześledzić system organizacji pracy i zaoszczędzić czas oraz koszty.
Do czego używamy tablicy Kanban?
System Kanban opiera się przede wszystkim na wyeliminowaniu czynników przyczyniających do generowania strat: braków, opóźnień, zapasów, kolejek, bezczynności, zbędnych czynności i kontroli, niepotrzebnych przemieszczeń. Do optymalizacji procesu pracy używa się przede wszystkim tablicy kanban, która służy jako wizualizacja procesu pracy i pomaga przeprowadzić analizę przepływu pracy zespołu, procesu produkcji czy systemu zarządzania magazynem. Podstawowa tablica kanban zawiera trzy kolumny: „Do zrobienia”, „W trakcie” oraz „Zrobione”, do których przyporządkowane są poszczególne zadania członków zespołu. Kolumny tablicy Kanban i ilość elementów tablicy Kanban zależy do ilości osób i potrzeb danego zespołu. Oryginalny system Kanban zakłada użycie tablicy fizycznej, ale w obecnych czasach często zastosowanie mają wirtualne tablice kanban, do których wszyscy członkowie zespołu mają dostęp za pośrednictwem specjalnej platformy dostosowanej do zarządzania systemem pracy.
Czym są karty Kanban?
Częścią systemu Kanban są także karty Kanban. Karty Kanban (kanban produkcyjny) stosuje się bardziej do zarządzania pracą produkcji. Rodzaje kart Kanban są różne, ponieważ są one dostosowane indywidualnie na potrzeby systemu organizacji produkcji. Dane zebrane za pomocą karty Kanban powinny pomóc odtworzyć sposób zarządzania produkcją i przeanalizować przebieg procesu.
Zalety systemu Kanban
Wdrożenie systemu Kanban nie jest procesem trudnym ani kosztownym, a może przynieść wiele pozytywnych efektów. Metoda Kanban opiera się na analizie przepływu pracy i pomaga wyeliminować tzw. wąskie gardła, a tym samym zwiększyć efektywność pracy. Za pomocą tablicy Kanban lub stosowania kart Kanban można stworzyć optymalny system organizacji produkcji. Celem systemu Kanban jest wyeliminowanie niepotrzebnych przestojów i zbędnych czynności, przez co ilość pracy się zmniejsza, podczas gdy efektywność rośnie.