Planowanie szkolenia w firmie – jak zacząć? O czym warto pamiętać?

planowanie szkoleń w firmie

Szkolenia pracowników to fundament w budowaniu wykwalifikowanej kadry. Jednak jak przygotować plan szkolenia pracowników firmy, który najlepiej się sprawdzi? Jaką metodę szkolenia pracowników najlepiej wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy szkoleniowej? Zapraszamy do lektury.

Czy planowanie szkoleń ma sens?

Ciągłe szkolenia pracowników w dzisiejszych czasach to już standard. Kiedyś wychodzono z założenia, że by opanować daną umiejętność, wystarczy praca na danym stanowisku przez określony czas. Obecnie, jeśli firma chce się rozwijać i dotrzymać kroku konkurencji, konieczne jest bycie na bieżąco i znajomość nowoczesnych technologii oraz metodologii. Organizacja szkoleń w firmie to skuteczny sposób na zapewnienie swoim pracownikom dostępu do najnowszej wiedzy i możliwości ciągłego podnoszenia kwalifikacji. Dla wielu zresztą może być to dodatkowy benefit i motywacja do dalszej pracy.

Proces organizacji szkolenia – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest zawsze analiza potrzeb szkoleniowych. Wiele zależy od specyfiki danej branży. Powodem do organizacji szkoleń pracowników może być pojawienie się nowej technologii, zmiana sytuacji na rynku lub wprowadzenie nowych przepisów. Zdefiniowaniem potrzeb szkoleniowych zajmuje się przeważnie dział HR. Do analizy służą zazwyczaj takie źródła informacji jak oceny okresowe pracowników firmy, strategia rozwoju przedsiębiorstwa i prowadzonego dotychczas systemu szkoleń.

Wybór odpowiedniej firmy szkoleniowej

Jeśli efektywność szkoleń ma dla nas duże znaczenie, warto spędzić trochę czasu przy wyborze firmy szkoleniowej. Cena, którą proponuje zewnętrzna firma szkoleniowa, jest oczywiście ważnym czynnikiem, ale to ona powinna decydować. Poszukanie takich informacji na temat firmy szkoleniowej, jak opinie byłych uczestników szkolenia czy referencji innych firm i ich ocena efektów szkolenia może ustrzec przed popełnieniem dużego błędu. Ostatecznie głównym celem przeprowadzonych szkoleń jest rozwój pracowników i zdobycie przez nich określonych kompetencji.

Szkolenie online czy stacjonarne?

Jeszcze do niedawna szkolenia pracowników prowadzone w sposób zdalny były czymś niespotykanym. W dzisiejszej popandemicznej rzeczywistości nikt już nie ma wątpliwości, że szkolenia zdalne to równie dobre metody szkolenia co tradycyjne szkolenia stacjonarne. W dodatku taka forma szkolenia pozwala nie tylko na większą elastyczność w zakresie doboru terminu i lokalizacji, jak i pozwala oszczędzić koszty. Szkolenia online są często bardziej ekonomiczną opcją ze względu na brak konieczności opłacania sali szkoleniowej, pokrywania kosztu dojazdu zarówno trenera, jak i jego uczestników.