Jakie najlepsze benefity pozapłacowe oferować swoim pracownikom?

benefity pracownicze

Coraz więcej przedsiębiorców uświadamia sobie, że dla obecnego pracownika pensja nie jest jedynym wyznacznikiem satysfakcjonującego wynagrodzenia. Z tego powodu wiele polskich firm oferuje swoim pracownikom benefity pozapłacowe, które mają za zadanie motywować pracowników i utrzymywać ich więź z firmą. Jakie rodzaje benefitów pozapłacowych możemy zaoferować swoim pracownikom?

Czym tak właściwie są pozapłacowe benefity pracownicze?

Dodatkowe benefity pozapłacowe mogą przybierać najróżniejsze formy. Ogólnie rzecz biorąc, mowa o wszystkich świadczeniach poza wypłatą. W obecnych czasach często firmy oferujące benefity pracownicze mają przewagę nad swoimi konkurentami i wydają się bardziej atrakcyjnym miejscem pracy dla potencjalnych kandydatów.

Wpływ benefitów pracowniczych na zaangażowanie pracowników

Czy naprawdę warto inwestować w taką formę dodatków pozapłacowych? Przede wszystkim ciekawe benefity pracownicze to sposób na budowanie wizerunku firmy przyjaznej pracownikom. Świadczenia pozapłacowe sprawiają, że ludzie czują się bardziej docenieni i lojalni wobec firmy, co przyczynia się do wzrostu motywacji pracowników. Pakiet pozapłacowych benefitów może także przyciągnąć nowych pracowników do firmy.

Jakie są najpopularniejsze benefity pracownicze?

Wśród benefitów oferowanych przez pracodawców pojawia się bardzo wiele różnych form. Jakich jednak benefitów oczekują pracownicy?

Prywatna opieka medyczna

Częstą formą benefitów pracowniczych jest prywatna opieka zdrowotna. Może zawierać w sobie różne usługi: krótszy czas oczekiwania na badania, bezpłatne konsultacje u specjalistów lub leczenie stomatologiczne.

Stołówka pracownicza

Do atrakcyjnych benefitów pozapłacowych należy również możliwość spożywania świeżych, smacznych posiłków w miejscu pracy. Jak pokazują badania, spożywanie regularnych i zbilansowanych posiłków ma pozytywny wpływ na wydajność i efektywność pracy. Czasami oferowanymi benefitami pozapłacowymi są również dofinansowania posiłków w pobliskich restauracjach.

Elastyczny czas pracy

Co prawda elastyczne godziny pracy nie sprawdzą się w każdym miejscu pracy, ale w przypadku wielu stanowisk biurowych możliwość dostosowania godzin pracy do swoich indywidualnych potrzeb to duża zaleta (oczywiście z uwzględnieniem przyjętych przedziałów czasowych).

Możliwość pracy zdalnej

Szczególnie pożądany benefit w czasach popandemicznych to home office, czyli możliwość pracy zdalnej. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające uniknąć tracenia czasu na dojazdy i stanie w korkach, dzięki czemu mamy więcej czasu dla rodziny i życie prywatne.

Karty i bony podarunkowe

W ostatnich czasach co prawda straciły nieco na znaczeniu, ale karty sportowe jak np. Multisport wciąż pozostają popularnym benefitem pozapłacowym. Do równie podstawowych benefitów należą również bony na święta oraz karty podarunkowe, np. karta podarunkowa Allegro.